Lokalita

Veli Losinj

Ostrov Lošinj je súčasťou vonkajšieho pásu Kvarnerského súostrovia (ostrov Krk, Cres, Rab, Pag) s rozlohou 75 km2 a dĺžkou 31 km. Severná časť ostrova Lošinj je hornatá s najvyšším vrcholom ostrova Televrina (588 m) v pohorí Oroščica. Juh ostrova dosahuje výšku 243 m vrcholom Grgoščak. Po juhovýchodnej časti ostrova je vybudovaná vyhliadková asfaltová cesta až k ostrovu Ilovik. Na juhu ostrova rastie bohatá subtropická vegetácia s rozľahlými borovicovými lesmi, kde ležia aj najobľúbenejšie letoviská Mali Lošinj a Veli Lošinj. More okolo lošinsko-creského súostrovia bolo v roku 2006 vyhlásené prvým chráneným úsekom mora ako prvá rezervácia delfínov skákavých. Lošinj je obklopený mnohými ostrovmi, ktoré sú obľúbeným výletným cieľom návštevníkov ostrova. Populárne sú ostrovy Susak, Ilovik (s pieskovými plážami), Unje, Vele a Male Srakanje. Ostrov Lošinj má mierne a príjemné podnebie vďaka teplému morskému prúdu s priemernou teplotou v januári + 7,3°C a maximálne letné teploty dosahujú okolo + 34°C. Okolo mora a po ostrove sú vybudované kilometre peších chodníkov vedúcich k čarovným zátokám s priezračne čistým morom.

Veli Losinj

Veli Lošinj

Mestečko Veli Lošinj sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova Lošinj v zeleni borovicových lesov. Má asi 1000 obyvateľov. Koncom 19. storočia v roku 1892 bola lokalita vyhlásená za klimatické kúpele pre dýchacie cesty a alergie. Mestečko svojou osobitou architektúrou s úzkymi krivoľakými uličkami, stredomorskou vegetáciou a prímorskou polohou vytvára neopakovateľnú atmosféru. Nachádzajú sa tu 2 malé prístavy, jeden v centre a druhý sa nachádza v susednej zátoke Rovenska. Pobrežie je typické chorvátske s prírodnými kamennými, kamienkovými (Rovenska) plážami a časť pláží je vybetónovaná. V roku 2007 bol Veli Lošinj ocenený ako najlepšie malé chorvátske turistické mesto a pláž Punta Modrou vlajkou 2007. Neďaleko penziónu, cca 10 min. chôdze, sa nachádza hotelový komplex Punta s krytým a otvorenými bazénmi, tenisovými kurtami, reštauráciami, barom a tanečnou terasou. Asi 3 km severozápadne sa nachádza mesto Mali Lošinj spojené s Velim Lošinjom peším chodníkom okolo mora. Mali Lošinj je administratívnym, hospodárskym a kultúrnym centrom ostrova.

Ako sa k nám dostanete

Ostrov Lošinj leží v rijeckom zálive a prístupný je autom z ostrova Cres, ktorý je oddelený len úzkym prieplavom preklenutým mostom v meste Osor. Na ostrov Cres sa dostaneme dvomi trajektovým linkami, a to buď z ostrova Krk (Valbiska - Merag), ktorý je s pevninou spojený mostom alebo z poloostrova Istria (Brestova - Porozine).

Mapka
Mapka
Valid HTML 4.0 Transitional Stránku vytvoril Jakub Rusnák.